1.4 Milyar Parola Sızdırıldı Mı?

Geçtiğimiz günlerde 4iQ güvenlik araştırmacıları DarkWeb’de yığın halinde toplanmış ve yaklaşık 41 GB boyutundaki 1.4 milyar şifre bilgisi içeren bir dosyanın varlığını keşfetti. Fakat bu 41 GB’lık dosya içerisinde yer alan ve geçmiş dönemlerde ortalığa saçılan şifreler ile birlikte e-posta bilgileri de bulunuyor. Yaklaşık 200 milyon parolaya direkt olarak dosyada yer verildiği söyleniyor.

4iQ güvenlik araştırmacıları günlerini çeşitli DarkWeb sitelerini, bilgisayar korsanları forumlarını ve sızdırılmış ve çalınan veriler için çevrimiçi pazarı izleyerek geçiriyorlar. Ayrıca, kimlik bilgilerinizin DarkWeb’de dolaşan büyük bir dosyada listelenmiş olması da muhtemeldir. Bazı hesaplarınızın bunlardan etkilenmiş olması mümkün gibi görünüyor.

Dosyayı paylaşan kişinin henüz kimliği tespit edilmiş değil. Ancak bu şifre bilgilerini düzenlemek için zaman harcadığı belli zira bilgiler alfabetik olarak sıralanmış. Paylaşılan bu şifrelerin tamamının yeni çalınmadığını önceki ihlallerin toplamıyla oluşturulduğuna dikkat çekiliyor. Bununla birlikte, isteyen herkes kolayca dosyayı açabilir, hızlı arama yapabilir ve başkalarının hesaplarına girmeye çalışmaya başlayabilir.

250’yi aşkın internet sitesine ait olan parolaların arasında LinkedIn, Netflix, Last.FM, MySpace, Zoosk, YouPorn, Minecraft ve RuneSpace  kullanıcılarına ait e-posta ve parolaların bulunduğu da bilinenler arasında. Eğer bu servislerden bir hizmet alıyorsanız şifrenizi yenilemeniz sizin için iyi olacaktır.


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir