Apple Face ID Çöp mü?

Face ID, Apple‘ın deyimiyle bugüne kadarki en gelişmiş güvenlik seçeneklerinden biri. Ancak iPhone X satışa çıktığından beri ortaya çıkan haberler, her şeyin o kadar da mükemmel olmadığını gösteriyor.

Güvenlik şirketi Bkav, geçen ay Apple’ın çok güvendiğini yeni yüz tanıma teknolojisi Face ID’yi maske ile geçmeyi başarmıştı ve bunu gösteren bir video yayınlamıştı. Firmadan yapılan açıklamaya göre Face ID sanıldığı kadar güvenli değil ve tanınmış kişiler için tehdit oluşturuyor.

Daha önce Face ID’yi fotoğraf ve maske ile geçmek isteyenler başarısız olmuştu ancak Bkav güvenlik şirketi bunu başardı. Firma maskeyi hazırlamak için birkaç farklı malzeme kullandıklarını ve maskenin 150 dolara mal olduğunu belirtmişti. Örneğin burun için silikon kullanılırken diğer alanlarda 3D baskı kullanılmış.

Bkav, iPhone X’e maske ile girme yönteminin siyasi liderlerin, ticaret yöneticilerinin ve milyarderlerin kişisel sırlarını öğrenmek için kullanılabileceğini söylüyor. Firma, yüz tanımanın iyi bir güvenlik aracı olmadığını ve biyometriye gelince, bir parmak izi tarayıcısının davetsiz misafirleri telefonunuza girmesini engellemek için en iyi yol olduğunu söylüyor.

Face ID bu kez anne ile çocuğu ayırt edemiyor!

Apple’ın 10. yıla özel olan iPhone X modelinde yer verdiği Face ID özelliği günlük kullanım sırasında başarılı sonuçlara imza atıyor olsa da, maalesef güvenlik konusunda oldukça fazla soru işaretine neden olmaya başladı.

iPhone X’in Face ID’sinin tek yumurta ikizlerini ayırt etmekte zorlanacağı en başından beri düşünülüyordu; açıkçası bu büyük bir hata da değildi; yalnız bir maskeyle kandırılabilen iPhone X’ler anne ve çocuğunu da birbirinden ayıramayınca haliyle hayal kırıklığı yaşanıyor.

Geçtiğimiz ay Youtube’da yayınlayan bir videoda, annenin yüzüne tanımlı olan Face ID, çocuğun yüzünü görünce farkı anlamayarak kilidi açıyor.

Sadece tek bir deneme ile Face ID’nin devre dışı kalması büyük soru işaretlerine neden olurken, annenin düşük ışık altında yüzünü kaydetmesi durumunda Face ID’nin aradaki farkı anlayamadığı ifade ediliyor.

Apple şirketinin Face ID isimli özelliği parmak izinden çok daha güvenli olduğunu söylemiş olmasına karşın bu tür olayların yaşanmaya devam ediyor olması, Face ID özelliğinin gelişimi hususunda halen fazlası ile uzun bir yol kat edilmesinin gerekli olduğunu da kanıtlamakta.

Face ID Son Olarak da Çinlileri Ayırt Edemedi!

Çin’in Nanjing şehrinde yaşayan Yan isimli bir kadın, iş arkadaşının yüz tanıma sistemini rahatlıkla aşabildiğini söyleyerek iPhone X‘unu iade etti.

Olayla ilgili yapılan açıklamada, telefonun sahibi olan kadın ve arkadaşı aynı telefonu açabiliyorlar. Telefonun sahibi olan kadın Face ID doğrulamasının yanlış yapılabileceğini düşünüp birkaç kez bu doğrulamayı baştan yapmayı denemiş, ancak her durumda arkadaşı, onun yerine telefonu açmayı başarmış.

İlk önce sorunu Apple‘a anlatan ancak çalışanlardan “bu imkansız” cevabını alan kadın, ardından bunu kanıtlamak için iş arkadaşını da yanına alıp Apple Store‘a giderek sorunu anlattı. Mağazada canlı canlı iş arkadaşının kilidi aşabildiğini gösterdikten sonra çalışanlar, telefonda bir sorun olabileceğini söyleyip kadına yeni bir iPhone X verdi. Ancak aynı problem ikinci telefonda da devam etti.

Apple, bu olayların ardından henüz açıklama yapmadı, ancak bazı kişiler iki kadının da “yüz şifresi doğrulama” sırasında bulunduğunu, bu yüzden telefonun iki kişiyi de onayladığını savundu. Buna rağmen, Apple mağazasındaki görevlilerin bunu düşündüğünü varsaymamız gerekiyor. Apple’ın Face ID doğrulaması için sunduğu güvenceyi sarsan bu haberlerin devamı gelecek mi, ileride göreceğiz. Peki, sizce Face ID gerçekten bu güvenliği sağlayabiliyor mu?


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir