Apple Hatasını Bürokrasi İle Yok Ediyor

Apple’ın geçtiğimiz ay iPhone’ların yavaşlatıldığı açıklaması kullanıcıları şok etmişti. Şirket aslında iOS 10.2.1 sürüm notlarında bu konuya dair bilgi vermiş.

iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında belirtilmiş!

Apple’ın, iOS 10.2.1 güncellemesinden itibaren iPhone’ları yavaşlatması olayı uzun süre gündemde kalacak gibi görünüyor. Kullanıcılar şirketin iOS 10.2.1 sürüm notlarında iPhone’ların güç yönetimini etkileyecek bir düzenlemeden bahsetmediğinden şikayet ediyorlar.

 

 

Apple, sürüm notlarında yeni yazılım güncellemelerinin özelliklerini veya geliştirmelerini belgelemektedir. Teknoloji bloglarını okumayan insanlar için bir yazılım güncellemesinde ki yenilikleri öğrenmenin tek yolu bu notlardır.

Apple, Şubat ayında TechCrunch’a yaptığı açıklamada iPhone 6 ve iPhone 6s sahiplerinin karşılaştıkları beklenmedik kapanmaların güncelleme ile önüne geçildiğinden bahsetmişti. Güncellemeyi yükleyen kullanıcıların yaklaşık % 80’inin kapanma sorunu ile karşılaşmadığı ifade edilmişti. Fakat bu açıklamada bile iOS 10.2.1’de konu ile ilgili tam olarak ne yaptıklarına açıklık getirilmemişti.

 

Apple, iOS 10.2.1 güncellemesini yayınladığı 23 Ocak tarihinden yaklaşık 2 ay sonra web sitesindeki sürüm notlarına bir ekleme yapmış. Şirket 17 Mart’ta “Ayrıca iPhone’daki beklenmeyen kapanmaları engellemek için iş yüklerinin en yüksek düzeye çıktığı durumlarda güç yönetimini iyileştirir.” cümlesini iOS 10.2.1 ile gelen yeniliklere eklemiş. Yani aslında iPhone’ları yavaşlattığını Mart ayında üstü kapalı bir şekilde itiraf etmiş.

 

Apple, Teknoloji Dünyasının Yüz Karası Oldu!

 

Apple, mahkemede belki bu düzeltmeden de bahsederek dava sürecini etkilemeye çalışacaktır. Ancak güncellemenin yayınlanmasından sonraki haftalarda sürüm notlarının gözden geçirilmesi olağan bir durum değil. Ayrıca kullanıcıların aylar sonra Apple’ın sitesine girip de bu notlara bakma gibi bir durumları da yok.

Tim Cook geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kullanıcılara iPhone’ları yavaşlattıkları konusunda bilgi vermedikleri için hatalı olduklarını söylemişti. “Kullanıcılara karşı daha net olmalıydık” itirafında bulunmuştu. Cook, bir iOS güncellemesi ile iPhone işlemcisinin saat hızının yavaş ya da normal çalışacağına kullanıcıların karar vereceklerini açıklamıştı.

 

iPhone’unuzun Yavaşlayıp Yavaşlamadığını Öğrenin!

 

Apple’ın batarya indirimi ve iOS güncellemesi ile şikayetleri ortadan kaldırma adımlarının işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek. Ancak iOS 11.2 ile birlikte iPhone 7 serisini de yavaşlatılan iPhone’lar arasına dahil etmesi ve bunu güncelleme notlarında belirtmemesi şirketin başının daha çok ağrıyacağını gösteriyor.

 

 


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir