Apple Yüz Karası!

Apple’dan İtiraf: Eski iPhone’lar, Bilinçli Bir Şekilde Yavaşlatılıyor!

Geçtiğimiz haftalarda  Apple’ın eski telefonlarını bilinçli bir şekilde yavaşlattığı iddiasına firmadan yanıt gelmişti. Eski iPhone’ların yavaşlama nedeni kesinlik kazanmıştı.

Aslında akıllı telefon dünyasında cihazların eskidikçe yavaşlama durumu iPhone’lara özel bir konu değil. Cihaz üreticileri, amiral gemileri dahil bütün ürünlerini o günün en en iyi performansını veren donanımlarla destekliyorlar. Zamanla değişen yazılım teknolojisi ve eskiyen parçalar, kronik bir yavaşlama hastalığını salgın hale getiriyor.

Fakat Apple hakkındaki iddialar, hem cihazların yüksek fiyatı nedeniyle hem de firmanın bunu bilinçli bir şekilde yaptığı öngörüsüyle alevleniyordu. Apple, eski iPhone’larını yavaşlattığını ve bunu neden yaptığını açıkladı. Yeni model ve eski model iPhone’ların, çeşitli iOS sürümleriyle yapılan testlerde ortaya çıkan tablo zaten buydu. iOS sürümü yenilendikçe, eski iPhone modellerinde bir yavaşlama söz konusuydu.

Elbette Apple, hiçbir akıllı telefon kullanıcısına iPhone almak zorundasınız demiyor. Eski bir iPhone modeli almak ve ucuza kaçmak, kullanıcıların canını biraz sıkabilir. Çünkü işlemci birimleriyle yazılımsal yenilikleri aşabiliyorlar, fakat iPhone’larda hiç değişmeyen ve yazılımlardan etkilenmeyen bir donanım var: Bataryalar.

Apple, cihazların yavaşlatılma sebebi olarak, batarya performanslarını işaret ediyor. Firma, eski lityum-iyon bataryaların, daha yüksek performans taleplerini yeterli düzeyde karşılayamayacağından emin.

Hatta firmanın belirtiği nedenler arasında, eğer yüksek performans beklentisiyle çalışan eski bir iPhone modeli söz konusuysa, cihaz kendisini kapatabilir. Güncel iPhone modellerine gelen iOS sürümleri, performansı sonuna kadar kullanmak için programlanmış yazılımlar, cihazların ömrünü daha erken bitirebilir.

Apple’ın son gözdesi iPhone X, şirketin geleceği için güncel bir adım. Zira yüksek fiyatlarına rağmen, önümüzdeki yıllarda çıkartılacak iPhone’lar için bir gidişat belirlendi. Daha gelişmiş batarya ve yapay zeka destekli bir işlemci, her zaman yazılım uyumunu arttıracaktır.

Diğer taraftan Apple’ın bu tavrını bir satış hilesi olarak görmek de mümkün. Çünkü dişli rakibi Google, dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’i düşük sistem özelliklerine sahip cihazlar için yeniledi.

Apple, iPhone serisinin tarihinden bu yana belki den en büyük krizi ile karşı karşıya. Eski modellerin batarya sağlığını korumak ve cihazların kullanım ömürlerini uzatmak için, bilinçli bir şekilde yavaşlatıldığı söyleyen firmaya tepkiler çığ gibi büyüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Reddit üzerinde ortaya atılan bir iddia sadece teknoloji medyasında değil, bütün internet dünyasında yankı uyandırmıştı. Apple, eski iPhone modellerini yüksek işlem gücü gereksinimi yüzünden her yeni güncellemeyle yavaşlattığını kabul etti.

Elbette bu uygulamanın ardında, kullanıcı yararına olan bir takım planlamalar vardı. Fakat şirketin konuya yaklaşımını en başından beri hatalıydı. Tüketiciler, bu strateji hakkında önceden bilgilendirilmedi ve olaylar durum fark edildikten sonra ortaya çıktı.

Aslında bu teori o kadar da yeni bir şey değildi. Diğer taraftan neredeyse bütün akıllı telefon üreticilerinin de satışları arttırmak için cihazları yavaşlattığı konuşuluyordu. Fakat, sektörel anlamda her şey söylentiden ibaretti. Ta ki Apple’dan itiraf gelene kadar. Firma bu açıklamayı yapmadan önce, karşılaşacağı tepkilerin boyutunu düşünemedi. Eski telefonları erkenden kullanılmaz hale getirmektense, onların kullanım ömürlerini arttırmak için genel performanstan fedakarlık yapmak kullanıcıların canını sıkıyor.

Apple, kendi stratejisini şu şekilde savunuyor:

“Amacımız genel performansı ayarlayarak cihazlarının ömrünü uzatmak ve müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon piller, soğuk şartlarda, düşük kullanım ömürlerine sahiplerken veya zamanla yaşlandıklar için, yüksek enerji taleplerini karşılamakta yetersiz kalıyorlar. Bu da, elektronik bileşenlerinin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir.”

Apple’ın Telefon Yavaşlatmasına İlişkin HTC ve Motorola’dan Açıklama!

Apple’ın telefon yavaşlatmasına ilişkin büyük üreticilerden açıklamalar gelmeye başladı. HTC ve Motorola, kendilerinin CPU yavaşlatma yapmadıklarını belirtti.
Apple’ın, bir Reddit kullanıcısının, güncellemelerle telefonlarını yavaşlattıklarını anladığından beri başı dertte. Bataryaların eskimesi problemini CPU yavaşlatarak çözdüğünü kendileri de itiraf eden Apple yetkilileri, bir süredir şirkete açılan trilyon dolarlık davalarla da uğraşıyorlardı. Buna ilişkin HTC ve Motorola’dan ilk açıklamalar da geldi.

Planlı eskitme, aslında günlük kullanım ürünleri üreten markaların, ürünlerini satmaya devam etmeleri için uyguladıkları bir taktiktir. Ancak genellikle teknoloji sektöründe bu, bilerek garanti sunduğu süreden sonra eskiyecek donanımlarla cihazı donatarak yapılır. Bu anlamda Apple’ın aslında bunu bir anlamda yazılımla yapıyor olması tüketicileri oldukça sinirlendirmişti.

Tabii ki aslında bu bir çok cihaz üreticisinin de yaptığı varsayılan bir şey olsa da, bugüne kadar hiç bir şirket bunu doğrudan kabul etmemişti. Apple’ın olayından sonra Phandroid, diğer büyük akıllı telefon üreticilerinin basın yetkililerine ulaşmaya çalışmış ve büyük cihaz üreticilerine bunu kendi ürettikleri telefonlarda yapıp yapmadıklarını sormuş.

Phandroid’in yaptığı habere göre, net geri dönüş yapan iki şirket var: HTC ve Motorola. İki şirkette açıkça CPU yavaşlatmak için güncelleme aracılığıyla yazılımla oynamadıklarını söylemişler.Bir başka ilginç nokta ise Phandroid; Google, Samsung, LG ve Sony’den net bir cevap alamamış. Sadece Samsung, konuyu araştırıyor olduklarını söylerken, Sony’de yılbaşı tatilinden sonra konuyla ilgili detaylı açıklama yapacaklarını söylemiş. İş gittikçe ilginçleşiyor. Yine de özellikle teknoloji üreticilerini yakından takip edenler için, planlı eskitme bu kadar şok edici bir haber olmasa da, yıllardan beri bu konuya bu kadar ağır bir tepkinin gelmesi gerçekten ilginç.

Samsung’dan Apple’a Misilleme: Biz Eski Telefonlarımızı Yavaşlatmıyoruz!

Eski iPhone modellerini gün geçtikçe eskiyen bataryaları sebebiyle yavaşlattığını itiraf eden Apple, büyük bir krizin eşiğinde. Sektördeki en büyük rakibi Samsung ise zehir zemberek göndermeyle, kendi cihazlarını yavaşlatmadığını açıkladı.
Apple’ın öne sürdüğü nedenler her ne kadar mantıklı olsa da teknoloji uzmanları, cihazların kullanım ömrünü uzatmak için tüketiciden habersiz bir şekilde yavaşlatılmalarını etik bulmuyor. Açıkçası bu görüşe katılmak gerekiyor.

Apple’ın bu tavrında elbette yeni iPhone modellerinin satışlarını arttırmaya yönelik bir strateji yatıyor. Artık insanlar Apple’dan hareketle diğer üreticilerin de benzer şeyler yapıp yapmadıklarını merak eder oldular. Bu konuda çoğu üretici kendini savunan açıklamalarda bulunurken, Apple’ın dişli rakibi Samsung’dan da beklenen açıklama geldi.

Samsung’un eski cihazları yavaşlatma iddialarına yönelik açıklaması şöyle:

“Ürünlerin kalitesi her zaman Samsung Mobile’ın önceliği olmuştur. Samsung mobil cihazların pil ömrünü, pillerin şarj akımlarını ve şarj sürelerini yöneten yazılım algoritmaları içeren çok katmanlı güvenlik önlemleri sağlar. Telefonun kullanım ömrü boyunca yazılım güncellemeleri yoluyla CPU performanslarını düşürmeyi tercih etmiyoruz.”

Samsung’un açıklaması elbette cihazların yavaşlamadıkları anlamına gelmiyor. Zaten tıpkı bilgisayarlarımızda olduğu gibi akıllı telefonlarımızda da gelişen yazılım teknolojisine karşı yavaşlamalar görmek normal. Fakat Apple’ın bunu bilinçli olarak yapması ve nedenlerini bataryalara dayandırması, hem bizlere hem de tüketicilere samimi gelmiyor.

Telefonları Yavaşlattığını İtiraf Eden Apple’a Bir Cevap da LG’den!

Apple’ın yarattığı kızgınlık sonrası Samsung cephesi, yaptığı kısa açıklama ile Apple’ın politikasını uygulamadıklarını açıklamıştı. Bildiğiniz gibi HTC ve Motorola’dan sonra Samsung’da açıklama yapmıştı. Şimdi de CPU yavaşlatmadığını söyleyenler arasına büyük markalardan biri daha katıldı.

Konuya LG cephesi de dahil oldu. PhoneArena isimli web sitesinin, telefon şirketlerine gönderdiği e-posta içerisinde sordukları soru şuydu: “Siz de Apple gibi telefonları yavaşlatma yoluna gidiyor musunuz?” Samsung’un açıklaması ne kadar açıklayıcıysa, LG’nin açıklaması ise bir o kadar manifesto gibi olmuş: “Hiçbir zaman yapmadık, hiçbir zaman yapmayacağız. Biz müşterilerimizin ne düşündüğünü umursarız.”

Geçtiğimiz hafta içerisinde HTC ve Motorola’da bu tür bir yavaşlatma taktiği uygulamadıklarını söylemişlerdi. Bu arada Apple resmi olarak kullanıcılarından özür diledikten sonra, bir de batarya değişim programı başlattı ve normalde 50 dolara değiştiği bataryaları 28 dolardan değiştirmeye başladı. Bakalım Apple, sarsılan imajını düzeltmek için önümüzdeki günlerde neler yapacak?

Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir