BITCOIN ÇÖKÜŞTE Mİ?

Gündemden düşmeyen sanal para bitcoin konusunda her kafadan farklı bir ses çıkıyor.Ve bitcoine rağbet edenler kadar karşı çıkanlar da oldukça fazla.Piyasada hafta başında 11400 dolar (45500 Tl) ile tarihinin en yüksek değerine ulaşan bitcoin, dün 2000 doların da üzerinde değer kaybederek geriledi.Bu büyük çöküşün ardından birçok kullanıcı bitcoin alım-satım işlemini gerçekleştiremedi.Kimi kullanıcılar da sisteme giriş yapamazken, giriş yapanlar ise çok yavaş çalıştığını gözlemledi.

BITCOIN YASAKLANMALI MI?

Küresel piyasalarda Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen bu dijital para birimine karşı çıkanlar haklılar mı yoksa? Bitcoini olan olmayan herkesin gözü bitcoin fiyatlarındayken, bitcoin yasaklanmalı diyen Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz hiçbir değeri ve anlamı olmadığını ifade etti. Elbette ki bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Hatta en büyük desteklerden birisi de ABD’den geldi ve yapılan açıklamaya göre Bitcoin vadelerini 18 Aralık’ta işleme açacak.

BITCOIN KAZANÇ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

2010 yılından bu yana  aşırı hızlı yükselişi yatırımcılarının ve acemilerin yüzlerini ilerleyen zamanlarda da güldürmeye devam edecek mi? Tesla kullanıcısı bir araç sahibi Teslanın ücretsiz şarj programından yararlanarak süper şarj istasyonları ile aracını ücretsiz bir şekilde şarj edip aynı zamanda bu enerji ile de Bitcoin madenciliği yapabiliyor. Para oluşturma işlemine madencilik(mining) deniliyor.  Ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğu çok açık, fakat kağıt paranın yerine geçeceğini düşünmek gerçeklerden biraz uzak.Bitcoindeki bu büyük dalgalanma etkilerinin devam edip etmeyeceği merak konusu.

Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir