Elon Musk Bitcoin’in kurucusu değilmiş(!)

2015 yılında SpaceX’teki görevinden ayrılan Sahil Gupta isimli bir çalışan, elde ettiği bulgular ve mevcut söylentilerden hareketle, Musk’ın Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia etti.

Bitcoin, aslında kripto para sistemi olarak adlandırılıyor. Dünyada yatırım aracı olarak henüz yasalarla tam desteklenmeyen ‘blockchain’ para birimi kurucusunun kim veya kimler olduğu hala bilinmiyor.

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı planlayan Elon Musk, Bitcoin’in arkasındaki isim olabilir.

Gupta,2013 yılında Musk’ın Hyperloop üzerine yazdığı bir makalede engin bir kriptografi ve ekonomi bilgisine sahip olduğunun görüldüğünü belirtiyor. Gupta iddasına, Elon Musk’ın 2008 yılında yaşanan mali krize karşı Bitcoin’i yaratmış olabileceğini de ekliyor.

“Noel: Elon, Kripto paralar hakkında ne düşünüyorsun?”
“Elon Musk: Satoshi Nakamoto da bulunduğuna göre bence bu konu kapandı.”

Elon Musk’ın böyle bir cevap vermiş olması da Gupta’nın iddiasını güçlendirdi.

İddiaları destekleyen birkaç konu daha var. Musk’ın 2002’de Ebay’e sattığı Paypal’daki kurucu rolüyle zaten dijital para ile ilgili geniş bir bilgi birikiminin olması. Bildiğimiz üzere Bitcoin’in en büyük özelliklerinden birisi açık kaynak kodlu olması. Musk’ında, Tesla gibi sahibi olduğu projelerin patentlerinin halka açık yani açık kaynak kodlu olması. Bitcoin’in tıpkı Elon Musk’ın SpaceX’te sıklıkla kullandığı C++ program diline yetkinliği olan birisi tarafından oluşturulmuş olması. Son olarak da Elon Musk’ın paraya ihtiyacının olmaması. Bitcoin’in değeri 2016 Haziran ayında 719 dolar iken, Satoshi’nin 700 milyon dolar değerinde Bitcoin’e sahip olduğu düşünülüyordu.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk iddialara cevap verdi!

Twitter hesabından yaptığı açıklamada ünlü dahi bu iddiaları yalanladı. Elon Musk attığı Tweet ile, ”Doğru değil. Bir arkadaşım birkaç yıl önce bana birkaç BTC göndermişti ama nerede olduğunu bile bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Emma, Musk’ın Satoshi Nakamoto olmadığını doğruladı!

Yazı tanımlama üzerine geliştirilmiş yapay zeka Emma, Elon Musk’ın Bitcoin’in mucidi olmadığını ortaya çıkardı.

Unicheck adlı geliştiricilerin ürünü olan Emma, yazıları birbiriyle karşılaştırıp, intihal durumları ve yazar tanımlamaları üzerine geliştirilen bir yapay zeka. Elon Musk’ın, Satoshi Nakamoto olup olmadığına ilişkin iddiaları da, Emma ile test edildi.

Elon Musk’a ait olan “Making Humans A Multi-Planetary Species” yani “İnsanları Multi-Gezegensel Varlıklar Haline Getirmek” adlı makale ile Satoshi Nakamoto’ya ait olan Bitcoin’in ne olduğuna ilişkin ayrıntılı makale, “Bitcoin:A Peer-to-Peer Electroniç Cash System”i Emma üzerinde karşılaştıran şirket, yapay zekanın bulduğu sonuç ile birlikte Elon Musk’ın Satoshi Nakamoto olmadığını da doğrulamış oldu.

Şirket, Nakamoto’nun e-postalarını ve forum yazılarını karşılaştırdı. Her durumda, sonuçlar Musk ve Nakamoto’nun farklı insanlar olduğunu gösterdi.

Peki Elon Musk bu yazıları bir ekip ile yazdıysa veya aynı şekilde Satoshi Nakamoto bir ekip ile oluşturduysa yazıların arasında farklılık olması çok doğal değil mi?


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir