Facebook’taki Sahte Profiller Artık Bitti !

  Facebook tarafından yayımlanan bir blog yazısına göre, yüz tanıma teknolojisi sayesinde artık etiketlenmemiş bile olsanız Facebook’a yüklenen fotoğraflarınız size bildirilecek.(Sahte kadın/erkek profilleri bittiniz siz!)

  Facebook’un geliştirdiği bu yeni özellik sayesinde artık kendi fotoğraflarımız üzerinde çok daha fazla hakimiyetimiz olucak. Sistem,hani şu facebook’a arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte her resim yüklediğiniz sırada bu kim? bu kim? diye size soru soran yapay zeka teknolojisi tarafından desteklenecek. ‘Fotoğraf İncelemesi’ olarak tanımlanan özelliğin bir uyarısı da bulunuyor. Öyle ki eğer “izleyici”yi hedef alıyorsanız sadece etiketlenmediğiniz bir fotoğraf yüklendiğinde haberdar edileceksiniz.
  Facebook tarafından yayımlanan blog yazısında kullanıcı mahremiyetinin dikkate alındığı belirtilerek, “Facebook’da bir fotoğraf yayınlarken seçtikleri gizlilik ortamına her zaman saygı duyuyoruz (bu, ister arkadaşlar, ister kamu isterse özel bir kitle olsun), bu nedenle izleyicide değilseniz bir bildirim almayacaksınız” ifadeleri kullanıldı.
  Diğer yandan fotoğrafların yüklendiğine ilişkin size bir bildirim gelmesi için bazı birkaç şart da bulunuyor. Başka bir deyişle sistemin sağlıklı çalışabilmesi için, mutlaka fotoğrafın paylaşıldığı hesapla arkadaş olmanız şart değil. Ancak ortak bir arkadaşınızın bulunması gerekiyor. Öte yandan yüklenen fotoğrafın ‘herkese açık’ olarak paylaşılması da şart koşuluyor. Kısacası arkadaşınız olmayan biri gizlilik ayarlarından fotoğrafı gizleyecek şekilde ayarlarsa yine göremeyeceksiniz ( Hevesimiz kursağımızda kaldı :'( )
  Bu kuralları içermeyen tek fotoğraf ise profil fotoğrafı. Yani birisi sizin fotoğrafınızı profil fotoğrafı olarak kullandığında herhangi bir kriter aranmadan size bildirimde bulunulacak. Bu da hem sahte hesapların takibi açısından büyük bir eşiğin atlanması anlamına hem de bir sosyal krallık olan Facebook’un ‘gerçek’ yurttaşlarının daha da belirginleşmesi anlamına geliyor. Görme engelli bireyler için geliştirilen Facebook’un kullanıcıları da Fotoğraf İncelemesi hizmetine kendi sürümlerinde sahip olacaklar.
  Son olarak Facebook tarafından yapılan açıklama ile toplam hesaplardan yüzde 13’ü kadar hesabın sahte olduğu belirtilirken bunun da toplam kullanıcı sayısı ile mukayese edildiğinde toplam 270 milyon hesabın sahte olduğu anlamına geliyor.( Kolay gelsin Facebook )
Bu Yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir