Google’sız, Özgür Ekosistemli Yeni Android Geliyor

Android açık kaynaklı ama Google himayesinde

Android‘in ücretsiz ve açık kaynaklı olduğunu dile getiren Google, buna rağmen tüm telefonlarda kendi uygulamalarına yer veriyor. Bu yönüyle Android’de kendi borusunu öttüren Google’a karşı Google uygulamalarının bulunmadığı daha özgür bir Android, Mandrake Linux’un mucidi Gaël Duval tarafından geliştiriliyor.

Eelo adını verdikleri yeni yazılım, Android’in çatallandırılmış yeni bir Android sürümü olacak. Proje, mobil işletim sisteminin bir prototipi üzerinde çalışmalarını başlatmış durumda

.

Veri gizliliğine dikkat eden kullanıcılara işe yarar bir alternatif sunacak

Mandrake Linux’un kurucusu Gaël Duval, projenin misyonunu şöyle açıklıyor: “Eelo, kullanıcıları veri köleliğinin vazgeçilmez olmadığı konusunda bilgilendirecek. eelo, veri gizliliğine dikkat eden kullanıcılara işe yarar bir alternatif sunacak: mobil ve akıllı telefon işletim sistemleri ve bunlarla ilişkili web hizmetleri. Uzun vadede PC işletim sistemleri, dijital asistanlar ve web API’ları dahil tam kapsamlı bir ekosistem sunmak istiyoruz.”

Önümüzdeki üç senenin yol haritası paylaşıldı, ilk sene içerisinde bir ROM’u birkaç cihaz için indirilebilir hale getirmeyi ve eposta, arama, çevrimiçi sürücü, çevrimiçi yedekleme ve harita alternatifleri sunmayı planlıyor. Firma ikinci senesinde PC’lere yönelik Eelo OS’u piyasaya sürmek ve firmanın varlıklarını koruyacak bir yapı kurmak istiyor. Üçüncü senede ise mobil işletim sisteminin ve web hizmetlerinin ikinci sürümlerinin, bunların yanında bir dijital asistanın yayınlanması planlanıyor.


kaynak:https://potkal.net/googlesiz-ozgur-ekosistemli-yeni-android-geliyor/
Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir