GoPro, Drone Konusunda Fiyasko Çıktı

Şirketin geçtiğimiz günlerde Karma’nın üretim sürecinde görev alan yaklaşık 200 çalışanını işten çıkaracağının ortaya çıkmasının ardından, bu açıklamasının gelmesi pek şaşırtıcı olmadı. Bugün yapılan açıklama ile GoPro Karma’nın şirketin ürettiği son drone modeli olduğu netlik kazandı. 2016’dan bu yana dördüncü kez işten çıkarmaya giden GoPro, son işten çıkarma ile dünya genelinde personel sayısını 1000’in altına indirecek.
Aksiyon kamerası sektörünün lideri olmasına rağmen, son dönemde ciddi sorunlar yaşayan GoPro, rekabetin hat safhada olduğu drone pazarında kar elde etme zorlukları nedeniyle drone sektöründen çekildiğini açıkladı.

Karma konusunda ilk problemler, kullanıcıların cihazı kullandığı esnada enerjisiz kalıp bir anda yere çakılmasıyla ortaya çıktı. Sorunun kaynağının batarya yuvalarında olduğunu tespit eden GoPro tüm Karma’ları geri talep etti, bunun sonucunda ise 373 milyon dolarlık bir zarar gerçekleşti.799 dolar gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip olan GoPro Karma, 2016 yılında büyük bir ilgi görsede ilerleyen zamanda diğer rakiplerine kıyasla yetersiz ve pahalı olduğundan kısa sürede gözden düştü.

Kazanç raporunu açıklayan şirket, drone sektöründe kar elde etmek için yüksek satış rakamlarına ulaşılması gerektiğini belirtiyor. Ancak, son dönemde Avrupa’da ve ABD’de yapılan yeni düzenlemelerin satışları olumsuz yönde etkilemesi ile bunun oldukça zorlaştığı ifade ediliyor.Drone pazarında savunmasız hale geldiklerini belirten şirket yetkilileri, GoPro’nun elinde kalan Karma drone’ları sattıktan sonra pazardan çıkacağını açıkladı. Ancak, kullanıcılara destek verilmeye devam edilecek.

 


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir