Instagram’ın Snapchat’e Son Golü

Instagram Direct, bildiğimiz Instagram’ın içinde yer alan mesajlaşma servisi, firma tarafından bağımsız bir uygulama olarak deneniyor. Firma bu hamlesiyle birlikte kendisi için ufak, Snapchat için mahvedici bir adım atarak test yürüyüşüne başladı. İlk etapta, içlerinde Türkiye‘nin de bulunduğu altı ülkede denenecek uygulama (Şili, İsrail, İtalya, Portekiz, Türkiye ve Uruguay) olumlu geri dönüşler aldığı taktirde bütün Dünya’da aktif olacak.

Instagram’ın Snapchat’i sektörden silme politikası durdurak bilmeden devam ediyor

Açtığınız anda kamerayla başlayacak olan uygulama, fotoğraf paylaşımını kolaylaştıracak. Alttan yukarı doğru bir sürüklemeyle mesajlarınızı görüntüleyecek uygulama, Facebook Messenger’ın tersini uyguluyor. Selfie tutkunlarını bir diğer mutlu edecek haber de firmanın tüm filtreleri yeni uygulamada da mevcut. Birçok kullanıcıyı üzecek de olsa önceden tek uygulamada olan hizmet iki uygulamada sunuluyor. Gene de Instagram ikisinin arasında geçişi elinden geldiğince kolaylaştırmaya çalışıyor.

Bugün Android ve IOS için yukarıda bahsettiğimiz altı ülkede kullanıma sunulacak olan uygulamayı şu anda yüklerseniz, gelen kutusu Instagram uygulamasında kaybolur ve yalnızca Direct uygulamasından gelen mesajlarınıza erişebilirsiniz. Mesajlar ekranından sağa sürüklemeyle direkt olarak sizi Instagram akışına ışınlayacak uygulama, oldukça büyük kolaylık sağlayacak.

Geçen günlerde de Stop-Motion özelliği gelmişti

Super Zoom özelliği ile herkesi şaşırtan Instagram, son olarak da kullanıcıları için platformuna Stop-Motion özelliğini getirdiğinin duyurusunu gerçekleştirdi. Hikayeye gelen bu yeni özellikle birlikte ard arda birçok fotoğraf çekip bunları otomatik olarak bir araya getirebilecek ve kendi ‘GIF benzeri’ yeni görsellerinizi oluşturabilme imkanına sahip olacaksınız. 1 dakikalık GIF şeklinde çekilecek bu videolar; çıkartmalar, etiketler ve yazı ile zenginleştirilebilir.

Hikaye Arşivi ve Hikayelerde Öne Çıkanlar olarak adlandırılan yeni özellikler 2013 yılından bu yana Instagram profillerinde yapılan en büyük güncelleme olarak dikkat çekmekte

Hikaye Arşivi adı verilen özellik sayesinde mevcut arşiv özelliğine artık hikayeler de kaydedilebilecek. Ayrıca kaydedilen hikayeler daha sonra gönderi veya hikaye olarak ya da profilde Hikayelerde Öne Çıkanlar arasında paylaşılabilecek. Bir diğer yenilik olan Hikayelerde Öne Çıkanlar özelliğiyse, profilde biyografinin altında yeni bir yerde yer alacak. İnsanlar, diledikleri sayıda öne çıkarmak istedikleri hikayeleri bu yeni özellik sayesinde paylaşabilecek.

Önümüzdeki günlerde Instagram’ın tıpkı Twitter’ın Retweet özelliği gibi Repost özelliğini de kullanıma sunması bekleniyor.

 

 Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir