iPhone’unuzun Yavaşlayıp Yavaşlamadığını Öğrenin

Apple,son günlerde en büyük krizlerinden( Salaklık!) birini yaşadı. Bu krizin ana nedeni, eski sürüm iPhone modellerinin kasten yavaşlatıldığını resmen kabul etti.Bunun ardından hiç olmadığı kadar büyük tepkiler gelmeye başladı. Çoğu kullanıcı ( kaliteli diye tercih eden bizim gibi kullanıcılar ) yavaşlatılma durumunu net bir şeklide nasıl göreceğini merak ediyor

Apple’ın son açıklamalarına göre bugünün yenisi, iki ya da üç yıl sonranın eskisi olacak iPhone modellerinin de aynı stratejiyle yavaşlatılmasına devam edilecek. Yani şunu demek istiyor firma, her sene yeni modelimizi alacak olan durumu iyi olan insanlar hızlı kullanım keyfini sürecek. Ancak firma, tepkileri bir nebze olsa da azaltmak için eski modellerinin batarya fiyatlarında indirime gitti ( sadaka dağıtımı!!). Bu adım krizin büyüme sürecini yavaşlatsa da oldukça sıradan gözüküyor.

Bu yaptıklarına genel bir kitleninin yaptığı mantıklı açıklaması ise şu:’Performans düşürme hareketinin asıl sebebi eski pillerin, işlemciden gelen güçlü enerji isteklerinin karşılayamaması ‘. Ya sen Apple’sın yap bir özel iOS sürümü çöz sorunu. Ama bunu yapmamak yerine müşteriyi , uyuşturucu bağımlısı gibi kendine çekmek için böyle garip bir taktik uyguluyor.

Yavaşlatıldı mı? Nasıl öğrenebilirim?

Apple’ın yaptığı asıl hata iPhone bu konuda şefaf olmayıp, bir de gizlice insanların cihazlarını yavaşlatmaya çalışmak. Asıl konuya dönüp, iPhone’nunuzun yavaşlatılıp yavaşlatılmadığına ilişkin nasıl net verilere ulaşacağınızı açıklayalım. Hiçbir işlem iPhone’nunuzu garanti dışına çıkartmayacaktır, sadece birkaç uygulama ve adımla bunu inceleyebiliriz.

  1. iPhone’nun işlemci gücünü anlık olarak ölçebilen uygulamalar kullanın:

  Lirum adındaki bu uygulamanın App Store üzerinde fazlasıyla muadili var. Gene de aramak istemeyenler için aşağıya bir bağlantı bırakıyorum. Ücretsizdir.
  Lirum İphone işlemci gücü test

  2. Lirum uygulamasında, iPhone’unuzun ana yonga hızını kontrol edin:

  3.Yavaşlatıldığı Apple tarafından kabul edilen iPhone 6 ve daha yeni modellerin orijinal işlemci hızları:

  iPhone 6 ve 6 Plus: 1.4 GHz

  iPhone 6S ve 6S Plus: 1.84 GHz

  iPhone SE: 1.84 GHz

  iPhone 7 ve 7 Plus: 2,34 GHz

  iOS’un 10.2.1 veya daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, yavaşlatma eyleminden etkilenmeyeceğinizi unutmayın. Yani bir fark görmüyorsanız, henüz güncellemeyi yüklemediğiniz için olabilir.

  iPhone 6, 6S ve SE için, Apple’ın yavaşlatma adımı iOS 10.2.1’de atıldı. Bu iPhone’lardan birine sahipseniz ancak iOS’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız, performansınız azalmaz.

  iPhone 7 ailesi için, Apple’ın yavaşlatma adımı iOS 11.2’de atıldı. iOS’un önceki bir sürümüyle bir iPhone 7 modeliniz varsa, performansınız azalmaz.

  iPhone bataryanızın durumu hakkında en net bilgiyi almanın yolu, size en yakın bir Apple satış noktasına gidip bir Apple yetkilisiyle görüşmektir. Eğer Apple satış noktası bulunduğunuz bölgede yoksa, bir teknoloji mağazasına da gidebilirsiniz.


  Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir