Sinema Tarihinin 15 Unutulmaz Sahnesi ve Filmleri!

Senaryoya bağlı kalmak elbette önemlidir. Fakat usta bir oyunculukla yapılan bir rol tarihin en iyi rolü olabilir. İşte sinema tarihinin 15 muhteşem sahnesi.

Hollywood’da gerçekten başarılı, büyük bütçeli ve güçlü kadrolara sahip yapımlar oluşturulmaktadır. Hal böyle olunca da filmlerin her saniyesi büyük bir özen içinde çekilir. Fakat söylediğimiz gibi Hollywood’da usta oyuncu çok, hal böyle olunca da karaktere giren oyuncuları senaryoya bağlı tutmak kolay olmuyor. Pek çok başarılı Hollywood yapımının efsanevi sahneleri aslında oyuncuların ya da yönetmenlerin doğaçlamalarıyla oluşmuştur. Senaryoda olmayan ya da farklı şekilde bulunan bu sahneler, usta isimlerin doğaçlamalarıyla daha da akılda kalıcı ve göze hoş hale gelmiştir.

O halde hepimizin aklına kazınmış olan 15 en iyi sahnesine bir göz atalım:
1- The Dark Knight


Bu sahnede aslında Joker’in otobüsün yanına kadar gelip duraksaması ve bu sırada arkadaki binaların yıkılması gerekiyordu. Fakat yapımda bir aksaklık oldu. Joker her türlü sürprize hazır olduğu için bu aksaklığı ustalıkla örterek bu unutulmaz sahneyi ortaya çıkardı.

2- Robocop


Video biraz uzun olduğu için sahneyi tam olarak anlamayabilirsiniz. Normal şartlarda Kurtwood Smith’in bankonun üzerindeki evraklara tükürmesi senaryoda bulunmuyor. Fakat oyuncu usta olup karakterle birleşince böyle şeyler ortaya çıkabiliyor.

3-Pretty Woman


Julia Roberts’ın kahkahası ne kadar içten öyle değil mi? Öyle çünkü Richard Gere o şakayı senaryo gereği değil içinden geldiği için yapıyor. Julia’da beklenmedik bu harekete karşı gerçekten içten bir kahkaha atıyor.

4-Geçmişi Olmayan AdamHer Bourne filminde en az bir harika araba takip sahnesi var. 2002’de The Bourne Identity’de ise bu araba kovalamaca sahnesi, filmin sonlarına doğru Paris’te gerçekleşiyor. Sahnede, Jason Bourne (Matt Damon), kasabadaki bütün polis arabalarını görünüşte dövülmüş eski bir Mini Cooper ile peşine takıyor. Kovalamaca, aksiyonun her saniyede devam etmesini sağlayan ve izleyiciyi Jason Bourne’la aynı arabada gibi hissettiren harika bir kamera tekniği sunuyor. Otomobilin bir merdivenden takır tukur aşağı inmesinin yanı sıra birbirine giren polis arabalarını görebileceğiniz en unutulmaz bölümlerden biri.

5- Terminatör 2: Kıyamet Günü (1991)


Bu sahne için sadece şunu diyebiliriz. Tarihin en iyi kovalamaca sahnelerinde biri.

6- Matrix Reloaded


1999 yapımı ilk The Matrix’in 2003 tarihli devam filmi The Matrix Reloaded biraz hayal kırıklığı yaratmış olabilir. Bununla birlikte, filmin içinde gerçekten etkileyici bir araba takip sahnesi var. Araba kovalaması geniş bir otoyolda gerçekleşiyor ve polis arabalarının takip etmesinden motosikletlere, köprülerin havaya uçurulmasına ve bir tırın üstünde gerçekleşen kavgaya kadar aksiyon anlamında her şeyi kapsıyor. Film yapımcıları yaklaşık yirmi dakika uzunluğundaki sahneyi filme almak için Avustralya’da gerçek bir otoyol inşa ettiler ve çekimlerde 100’den fazla dublör ve figüran vardı.

7- The Shining


Bu sahnede senaryoda yazdığı üzere Jack Nicholson’ın efendi efendi kapıyı kırıp görevini yerine getirmesi gerekiyordu. Fakat kendini karaktere fazla kaptıran Nicholson, kafasını uzatıyor ve ‘İşte Johnny geldi!’ diyor.

8-Back to the Future (Geleceğe Dönüş)


‘Back to the Future’ -Geleceğe Dönüş’ filminde, Marty bir sahnede, sahneye çıkıyor ve eline gitarı alıp, Johnny B. Goode’u çalıyor.

Hem de ne çalmak bee..

9-The Godfather


Bu sahneyi bilmeyen var mı? Sinema tarihinin en ikonik sahnelerinden olan bu sahnede bazı söylentilere göre Marlon Brando kediyi kendi kendine aldı, bazı söylentilere göre de yönetmen eline tutuşturdu. Fakat sonuç olarak bu sahnede kedi tamamen doğaçlama olarak eklendi.

10-Truman Show


Truman Show’da, yönetmenin, tekne içinde giden Truman’a, bin bir bela çıkartması, ve oluşturulan Tanrı simülasyonu sinema tarihinin en etkileyici sahnelerinden birisidir..

11- Star Wars Episode V: The Empire Strikes


Bu sahne çekilmeden önce yönetmen Harrison Ford’a gidiyor ve Prenses Leia’a doğaçlama bir cevap vermesini istiyor. Harrison Ford’da karaktere en uygun cevabın bu olacağını düşünerek ‘Biliyorum’ diyor.

12- Leon


Filmin son sahnesinde, Leon’un, Stan’a ”Mathilda’dan” diyerek verdiği hediye sahnesi.

13-Full Metal Jacket


Bu sahnede çavuş rolünü üstlenen R. Lee Ermey, aslında rol için girdiği seçmelerde rolü kapamamış. Daha sonra ise bir grup deniz piyadesine giydirdiği bir video çekerek yönetmen Stanley Kubrick’e göndermiş ve rolü kapmış.

14-American History X


Filmdeki Derek Vinyard rolünde oynayan Edward Norton’un, evine hırsızlık için gelen siyahi hırsızın, çenesini kaldırıma dayayıp kafasına tekme attığı sahne, sinema tarihinin en unutulmaz ve etkileyici sahnelerinden birisi olarak kabul edilir

15- Saving Private Ryan


Matt Damon’ın bir yerlerden kurtarılmasına çok alıştık fakat Saving Private Ryan belki de en iyisidir. Filmin sonunda Damon, kardeşleri ile ilgili uzun bir hikaye paylaşır. Gerçek şu ki, bu hikaye tamamen doğaçlama. Yönetmen Damon’ın performansını çok beğendiği için sahneyi kesmeden filme ekler.


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir