Tesla geleceği depoluyor!

Geçtiğimiz günlerde Güney Avustralya Eyaleti Başbakanı Jay Weatherill, Başbakanlığın resmi internet sayfasından yayımladığı basın açıklamasında, Tesla tarafından inşa edilen dünyanın en büyük lityum-iyon pilinin tamamladığını bildirmişti. Pilin yapımı için kısa sürede çok muazzam bir çalışma ortaya konulduğunu ve bölgeye giderek emeği geçenleri tebrik edeceğini belirten Başbakan Weatherill, “Dünyanın en büyük lityum-iyon pili enerji karışımımızın önemli bir parçası olacak. Güney Avustralya’nın yenilenebilir enerji pil depolama sisteminde lider olacağını gösteren açık mesaj veriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Bataryanın Hikayesi

Bataryanın hikayesi ise şöyle; Atlassian CEO’su ve milyarder Mike Cannon-Brookes Twitter üzerinden  Tesla CEO’su Elon Musk’a meydan okumaya başlamıştı. Mart ayında Cannon-Brookes, Musk’a Güney Avustralya’nın elektrik sorununu çözmeye davet etmişti. Bunun üzerine Musk, Cannon-Brookes’a 100 gün içerisinde 100 MegaWatt’lık kapasiteye sahip dünyanın en büyük lityum-iyon pilini inşa edeceğine dair söz vermişti. Eğer 100 gün içerisinde batarya inşasını tamamlayamaz ise Avustralya’dan hiçbir para almayacağını söylemişti.

100 günün resmi başlangıcı olan anlaşma Eylül ayında imzalanmıştı. Tesla, 60 günde bataryanın inşasını tamamladı. Batarya, resmi olarak Cuma günü aktive edildi.

Jamestown kasabası yakınında Fransız enerji şirketi Neoen tarafından kurulan rüzgar enerjisi tesisinde üretilecek enerjiyi depolayacak olan dev batarya, bölgedeki 30 bin eve yaklaşık 1 saat boyunca elektrik verebilecek.

Tesla’nın iyon pil projesi bölgedeki enerji kesintileri ve yükselen fiyatlara karşı Güney Avustralya hükümetinin dizel jeneratörlerin de içinde bulunduğu 550 milyon dolarlık önlemler paketinde yer alıyordu.

Okuyucularımız olarak sizlerin aklına gelebilecek ilk soru ‘Bunun diğerlerinden farkı nedir?’ olacaktır. Sorunuzun cevabı da benzerlerinin 3 katından daha büyük kapasiteye sahip bir batarya sisteminin olması ve bunun 100 günden bile daha kısa sürede inşa edilmesi.

Tesla, 80 MWh elektriği depolayabilen sistemini geçtiğimiz yıl California’da tamamlamıştır.

Tesla bir kez daha herkesten birden fazla adım önde olduğunu ispatlamış oldu.

Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir