Tesla’nın Mermisi: ‘Semi Tır’

Tesla Motors, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır beklenen elektrikli tırı Tesla Semi’yi tanıttı. Şirketin CEO’su Elon Musk tarafından tanıtımı gerçekleştirilen Tesla Semi, üstün teknolojik özellikleri ve yüksek menzili ile dikkat çekiyor.

Yeni araçlarını ‘kurşun gibi tasarlandı’ diye tanımlayan Musk, elektrikli tırı, dizel tırlarla kıyasladı ve avantajlarını ortaya koydu. Tesla Motors, teknoloji tabanlı bir otomotiv şirketi ve haliyle ilk tırları Tesla Semi de tamamıyla teknolojiyle donatılmış durumda. Tek şarj ile 800 km yol alabiliyor. 30 dakikalık şarj ile 640 km’ye kadar yol gidebiliyor.

Tesla Semi Tır, 0’dan 100 km/s hıza  5 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor. Maksimum yük ile 20 saniyede bu hıza ulaşabiliyor. Maksimum yük kapasitesi ise 36 ton.

Tesla Semi Tır, %5 eğimli yolda saatte 105 km/s hızla yol alabiliyor. Ortalama bir dizel tırın aynı eğimli yolda çıkabileceği maksimum hız ise 70 km/s.

Tesla, tırlarını bir mermi gibi tasarlıyor. Tasarımda, mermi şeklindeki burun yan kapaklarda taşınan kasaya göre değişiyor.

Elon Musk, Tesla Semi’nin aerodinamik olarak 2 milyon dolarlık Bugatti Chiron’dan bile daha iyi tasarıma sahip olduğunu ifade etti. Musk, Tesla Semi’yi ‘mermi’ olarak tanımladı ve sürtünme oranının 0.36 olduğunu açıkladı. Bugatti Chiron’da bu oran 0.38, diğer dizel tırlarda ise 0.65 ila 0.70 aralığında.

Tesla Semi hem sürücü, hem trafik hem de yaya güvenliğini destekleyen bir tır. Araçlarda standart olarak otomatik pilot bulunuyor. Sürücü uyuyakaldıysa veya herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsa araç şerit takibi yapıyor. Araç acil duruma alındığında sürücüden cevap alamaz ise acil yardım çağıracak. Ayrıca araçta otomatik acil fren desteği de yer alıyor ki bu da şehir içinde yayalar için ekstra önem taşıyor.

Tesla Semi’nin kokpiti tek kişi olarak tasarlanmış ve sürücü aracın ortasında konumlanıyor ve tüm yola hakim oluyor. Böylece olası kaza anında sıkışma riski de azaltılıyor.

Tesla Motors, ürettiği araçların bataryasını aracın tabanına yayıyor. Böylece ağırlık merkezi aracın altında oluyor ve devrilme riski minimuma iniyor. Tesla Semi’de de bataryalar tırın altında konumlandığı için araç devrilmeye karşı korumalı olarak geliyor. Ayrıca Tesla Semi’de kör nokta uyarı sistemi ve filo yönetim ağı gibi teknolojiler de bulunuyor.


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir