Türk Mühendislerin icadı Miops, Nasa ve Amerikan Ordusu tarafından satın alındı

Türk mühendisler Onur Çelik, Ali Emir Bayraktar ve Erkan Yiğiter’in kurduğu MIOPS şirketinin kamera kontrol aparatı MIOPS Smart  NASA tarafından satın alındı ve ABD ordusu tarafından da kullanılıyor.

Türk mühendisler “Elde ürettiğimiz ürünleri hazır plastik kutulara monte ederek ilk olarak fotoğrafçılara kullandırdık, öyle denedik. Onlar için hakikaten kullanışlı olduğunu ve işlerine yaradığını gördükçe bunun bir ürün haline dönüşmesine karar verdik.” diye konuştu.

MIOPS’UN TANIDIĞI AYRICALIKLAR

Akıllı telefonlarla bağlantı kuran cihaz direkt olarak kamerayı kontrol ediyor ve bir balonun patlama sesi ya da bardağın kırılma sesi gibi sesleri algılayarak o an fotoğraf çekmesi gerektiğini anlayarak fotoğraf çekiyor. Ayrıca lazer modu da bulunan aparat bir kurşunu havadayken görüntüleyebiliyor ya da bir kuşun yuvasına geldiği anı mercek altına alıyor.

ÜRÜNÜN SATIŞ PİYASASI

Ürünün müşterileri arasında ABD’de kamera ekipman mağazalarından B&H, NASA ve Amerikan Ordusu gibi kamu kuruluşları yer alıyor.NASA ise Miops ürünlerini roket kalkış anlarının fotoğraflanmasında kullanırken, Amerikan Ordusu ise bomba infilak testlerinin fotoğraflanmasında kullanmış. Miops 25 ülkedeki bayiler aracılığıyla kullanıcılara ulaşıyor.

Şirket şu anda MIOPS Smart isimli cihazını dünya genelinde 219 dolarlık fiyat etiketiyle satıyor. Ayrıca şirket ürünlerini Türkiye pazarındaki fotoğrafçılarla da buluşturmak istiyor.Amazon gibi e-ticaret sitelerinden de cihazı satın alabilirsiniz.


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir