Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Geldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin  (TİM) 2012’den bu yana düzenlediği ve inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl girişimcilik ruhunu da kapsıyor. Yeni adıyla Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, 2017 yılı itibariyle “BORN GLOBAL” (Doğuştan Küresel) kimliğini de bünyesine dahil ederek 6-9 Aralık tarihleri arasında ICC-İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

En basit tanımıyla günümüzün hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için  farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bu fikirleri epeyce geliştirip uygulamaktır inovasyon. Bu fikirler, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla geliştirilebilir. Türkçe’ye yenilikçilik veya yenilik olarak aktarılmaya çalışıldıysa da bu kelimeler inovasyonu ifade edememektedir. Daha çok yeni fikirlerin ticari bir yarara dönüştürülmesi sürecidir.

İnovasyonda temel nokta özgün, yenilikçi ve sade olmaktır. Bir şirketsin verilerin siten var, yedeklemeyi yapan ayrı ürün, yönetim ayrı üründü. Şimdiyse tek bir üründe hepsini tek bir noktadan yönetebiliyorsun. Tüm bu karışıklığın yönetimi kolaylaşıyor, alt yapı sadeleşiyor bir de daha yüksek performans alıyorsun. Teknolojik inovasyon, teknolojik ürün ve süreç inovasyonunu kapsar. Ürünün pazara sunulması ve sürecin üretimde kullanılması ile inovasyon gerçekleştirilmiş olur. Yani yaratıcılığın, ticari ustalıkla birleştirilmesidir. Geleceği yaratmakla ve sürdürülebilir kârlı büyüme sağlamakla ilgilidir.

Akıllı telefonlar, yapay zeka teknolojileri, son teknoloji biyonik uzuvlar, e-para ve sanal varlıkların önlenemez yükselişi, dijitalleşme ve insansız hava araçları inovasyon ve girişimciliğin geleceğimize yön verdiğinin, bugün hayatımızı kolaylaştırarak başlamış olduğunun delili.

Etkinlik bu yıl, inovasyon ve girişimcilik dünyasının tüm renklerini bir araya getiriyor.  Dünya’dan ve Türkiye’den sanayicileri, akademisyenleri, üniversite öğrencilerini, teknoloji liderlerini, girişimcileri, meslek yatırımcıları, sivil toplum kuruluşları ile AR-GE ve bilim teknoloji merkezlerini aynı çatı altında toplayarak Türkiye’nin gündemini değiştirecek konu ve konuşmacıları ziyaretçi ve katılımcılarımızla buluşturmaya hazırlanıyor.

 


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir