Vücut Isısından Bitcoin Üreten Giysi Üretildi !

Hollanda’da (tabi ki yabancı bir ülkede gerçekleşecekti) bulunan IoHO adlı kuruluş tarafından gerçekleştirilen bu projede, vücudumuzda ki fazla ısıyı alıp elektrik enerjisine çevirerek, kripto para kazma (mining) işleminde kullanılmış ve bu işlemden 17.000 dijital para kazanılmış(waoww).

Kim bu IoHO ?

Hollanda’da bulunan ‘Institute of Human Obsolecence’, çalışma sanayinde robotların kaçınılmaz hakimiyetleri ışığında insan gücünü arttırmayı hedefleyen çalışmalar yapan bir kuruluş.

Her zamanki gibi robotlar ve insan gücüne bağlı hayatın diğer alanlarındaki iş gücü alanına giriş yapan yapay zeka ile ilgili artan endişeler konusunda farklı görüşler bulunuyor. Avrupa’da bulunan bir girişim, bu soruların sınırlarını ilginç ve özgün yöntemlerle zorluyor.

Hollanda’da bulunan ‘Institute of Human Obsolescence (IoHO)’ adlı kuruluş, gelecekte kullanmak üzere insan sermayesi kazanmak gibi (Matrix?) etkin bir yaklaşım sergiliyor. IoHO, 2015 yılında kurulduğundan bu yana insan sermayesi ve biyolojik emek ve veri üretim emeği arasında önemli bağlantılar çevresinde odaklanan birkaç araştırma ve sanat projesinde yer almış.

Hem niteliksel, hem de niceliksel yaklaşımlar sergileyen kurum, bazı özgün projelere imza atmış. Bunlar arasında insan vücudunun fazla ısısını toplayan bir giysi ile kripto para kazma gibi bir proje de bulunuyor.

Projede toplam 37 çalışan yer alarak, 212 saat ortaklaşa çalışma gerçekleştirmiş
İnsanlardan toplanan toplam enerji miktarı 127.210 miliwatt elektrik kapasitesine denk geliyor. Bu enerji, yaklaşık 17.000 kripto para kazma işleminde kullanılmış.
Kazancın yüzde 80’ini çalışanlar alırken, yüzde 20’sini ise IoHO almış.


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir