WhatsApp Sonunda Asistanımız da Oldu!

WACAO (WhatsApp Sohbet Asistanı), kullanıcıların mesajlarını okuyacak, hatırlatmalarda bulunacak ve isteğe bağlı olarak mesaj gönderecek.

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Durum böyle olunca birkaç saat telefonumuzdan uzak kaldığımızda, özellikle grup sohbetlerinde yüzlerce mesaj birikebiliyor ve bu mesajları tek tek okumak tam bir işkence olabiliyor.

WACAO geçtiğimiz günler de Disrupt Berlin 2017 Hackathon etkinliğinde Vivek Bombatkar ve Sidharth Ramachandran tarafından tanıtıldı. Tanıtım sırasında vurgulandığı üzere bu yeni sohbet asistanı, çok sayıda sohbet grubunun parçası olan kullanıcılar için gerekli bir ihtiyaç.

WACAO ya da diğer bir deyişle WhatsApp Sohbet Asistanı, telefonunuzdan uzun süre ayrı kaldığınızda biriken WhatsApp mesajlarını özetleyerek bizi tek tek tüm mesajları okuma zahmetinden kurtarıyor.

Sohbet asistanı, mesajlarınızı okumak ve konuşmalarınızı görüntülemek için WhatsApp‘ın web sürümünden yararlanmakta. Sidharth Ramachandran’ın söylediğine göre WACAO’da kullanılan özetleme teknolojisi, haber makalelerini özetleyen teknolojiye oldukça benziyor ancak teknoloji, sohbetler için yeniden tasarlanmış. Ayrıca asistan, sohbetleri anlamak için de NLP (doğal dil işleme) teknolojisini kullanıyor. Kısacası yapay zeka kullanılarak sohbetlerinizin özetlenmiş hali sunulacaktır.

Kurulum yapmak ise çok basit, gerekli yazılımlar yüklendikten sonra tek yapmanız gereken uygulama ile aynı ada sahip bir WhatsApp grubu oluşturmak. Örneğin; iş arkadaşlarınızın bulunduğu WhatsApp grubunda konuşulanların bir özetini almak istiyorsunuz. WACAO sohbetini açtıktan sonra ‘özetle’ yazdıkdan sonra grubun adını yazacaksınız. WACAO, grubu son ziyaretinizden bu yana konuşulan her şeyi özetleyip size sunacaktır.

Daha sonra bu grup penceresi üzerinden asistan ile etkileşime geçerek ondan çeviri yapmasını, grup mesajlarını özetlemesini ve hatta doğum günü mesajları yollamasını bile isteyebilirsiniz. Geliştiriciler, WACAO’yu istedikleri seviyeye getirdikten sonra işleri daha da kolaylaştırmak için bir Chrome uzantısı geliştirmek istediklerini belirttiler. Böylece tüm özetleri tek bir WACAO adlı konuşmadan alabileceksiniz.

 

WACAO’nun birikmiş mesajları özetlemesi muhteşem bir hizmet olmasına karşın tek yeteneği bu değil. Asistan, sohbet içinde çeviri hizmeti vererek farklı dilde konuşan kişilerin sorunsuz bir şekilde anlaşmasına da yardımcı oluyor.

Çeviri hizmetini kullanmak için WACAO sohbetindeyken öncelikle mesajınızı çevirmek istediğiniz dili yazıyorsunuz. Ardından mesajınızı yazıyor ve göndermek istediğiniz kişiyi belirtiyorsunuz.

WACAO’nun bir başka hizmeti ise HBD(Mutlu Yıllar) komutu ile tanıdıklarınıza doğum günü mesajları gönderilmesi için asistanı programlayabilirsiniz. Böylece ‘benim doğum günümü kutlamadın, unuttun’ tartışmaları da son bulmuş olur.

Henüz bir Github projesi olan WACAO, ileride yoğun WhatsApp kullanıcıların bir numaralı sanal asistanı olacak gibi duruyor. Asistan ile ilgili daha fazla ayrıntı için aşağıdaki linke tıklayarak, projenin Github sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

WACAO GitHub Sayfası

 Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir