Yapay Zekalar’dan Yeni Yıldız Sistemi Keşfi!

NASA ve Google’ın geliştirdiği yapay zeka aracılığıyla 8 gezegenden oluşan mini bir güneş sistemi daha bulundu.

NASA ile birlikte Kepler Uzay Aracı verilerini inceleyen Google, Güneş Sistemimize neredeyse tıpatıp benzeyen 8 gezegenli bir sistem buldu. Keşif, NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu’ndan Dünya’ya geri gönderilen sinyallerini yapay zeka algoritmasıyla analiz edilmesiyle gerçekleşti.

NASA, bulduğu bu gezegen sistemine Kepler-90 adını verdi ve söz konusu yıldız sisteminin merkezindeki yıldızın Güneş’ten daha sıcak ve büyük olduğu belirtildi. NASA uzmanları daha önce eşsiz olarak bilinen güneş sisteminin benzerinin bulunmasının çok önemli olduğunu vurguluyor.

Astronom Andrew Vanderburg yeni yıldız sistemini güneş sistemimizin mini bir versiyonu olarak niteledi. İç kısmında küçük dış kısmında ise büyük gezegenlerin olduğunu fakat her şeyin çok daha küçük bir alana sıkıştığını ifade etti. Vandenburg bulunan 8 gezegenden çok daha fazlasının olabileceğini da ekledi.

Kepler-90i Gezegeni

Yeni yıldız sisteminin Dünya’dan 2 bin 545 ışık yılı uzaklıkta olduğu bildirildi. Sistemin en küçük gezegeni olan Kepler-90i, dünyadan üçte bir oranında daha büyük ve yaklaşık 420 santigrat derece sıcaklığında. Belirtilen gezegen kendi güneşi etrafındaki dönüşünü 14 günde tamamlıyor.


Bu Yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir